If you have been following me for a while, you may have noticed that I like to use lard when I cook. It is truly the most economical nutrient dense fat, especially when you render it yourself. There are many instructional videos and blogs out there, but I just wanted to show you how I do it, so you can see just how easy it can be to make a TON of shelf stable, vitamin D rich, versatile LARD! YAY! Some farms will sell you a big piece of "pork fat" or "pork leaf fat", this is what you want. It is seriously a big hunk of fat. Below I'm rendering 2.5 lbs of fat, which makes pretty much the same weight in lard. This cost me about $4 or $5 from a local pasture-centered farm. If you compare this to butter, which, at this level of purity costs about $10-15/lb, or olive oil, at best $5/lb, you are getting an incredible deal on fat here at about $1.80/lb!!!! Polyface, a great farm with dropsites throughout Virginia, sells 5lbs for about $10. I encourage you to inquire...
An inspirational guide to living a nutrient rich lifestyle.